71 737 37 22 biuro@sobotajachira.pl

Wady prawne kredytów złotówkowych, WIBOR

Jeszcze do niedawna wielu wydawało się, że jedynie umowy kredytowe frankowiczów posiadają niedozwolone mechanizmy pozwalające na ich unieważnienie. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenie z bankami oraz istniejącą sytuację gospodarczą, Kancelaria podjęła się szczegółowej analizy prawnej i ekonomicznej kredytów oraz pożyczek złotowych, w tym zwłaszcza opartych o wskaźnik WIBOR. Z poczynionych wniosków wynika, że cały ciężar ryzyka majątkowego banki przerzuciły na swoich klientów, nie ponosząc jakichkolwiek negatywnych konsekwencji finansowych na wypadek rosnących stóp procentowych i galopującej inflacji. Co więcej, oparta o pierwotne założenia stopa WIBOR, polegająca na ustaleniu wskaźnika, w oparciu o który będzie dochodziło do pożyczania przez nie kapitału na udzielane kolejno kredyty i pożyczki (tzw. akcję kredytową), nie obciąża banków w jakikolwiek istotny sposób. Posiadają one bowiem wystarczający kapitał z przechowywanych depozytów, który wystarcza na finansowanie kredytów i pożyczek złotowych. W związku z tym każdy wzrost wskaźnika WIBOR oznacza jedynie multiplikowanie zysku banku, który po drugiej stronie nigdy nie zostaje tą stopą obciążony. To spowodowało, że w okresie, w którym zaczęły gwałtownie rosnąć raty polskich kredytobiorców, banki:

  • odnotowały o blisko 122% wyższy zysk niż w roku ubiegłym w analogicznym okresie,
  • w tym samym czasie udzieliły znacznie mniej kredytów niż wcześniej,
  • odnotowują kolejne zyski, proporcjonalnie do kolejnych podwyżek stóp procentowych.

W świetle przepisów dotyczących ochrony konsumenta, przerzucenie niemiarodajnego ryzyka wyłącznie na konsumenta jest niedopuszczalne. Zwłaszcza w sytuacji, w której wskaźnik WIBOR ustalany jest bezpośrednio przez największe banki, które mają tym samym oczywisty interes w tym, aby jego wartość była wysoka. Polska w tym względzie jest jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej posiadający tego rodzaju mechanizm, w większości przypadków w żaden sposób nieograniczony.

Co osoby posiadające kredyt mogą uzyskać w sądzie?

Postępowanie w przypadku tego rodzaju umów zmierza do całkowitego unieważnienia umowy i rozliczenia się wyłącznie do wysokości otrzymanego na początku kapitału. W wielu przypadkach, zwłaszcza starszych umów kredytowych, oznacza to konieczność niewielkiej wpłaty na rzecz banku i zamknięcia kredytu bądź braku jakiegokolwiek zobowiązania i możliwości odzyskania z banku kwoty nadpłaty kapitału. W niektórych przypadkach ponadto możliwe jest usunięcie z umowy samego wskaźnika WIBOR (tzw. odwiborowanie) i obniżenie raty kredytu nawet o połowę. Uzyskany wyrok może oznaczać:

  • wykreślenie hipoteki,
  • wykreślenie kredytobiorcy z bazy BIK,
  • całkowite zamknięcie i rozliczenie kredytu.

W przedstawionej przez nas bezpłatnej analizie poznają Państwo od razu korzyści i wartości obejmujące zamknięcie kredytu.

Pomoc Złotówkowiczom – jak działamy?

Kancelaria przyjmuje obecnie do prowadzenia sprawy z kredytów i pożyczek udzielonych konsumentom w złotówkach przez wszystkie banki prowadzące działalność na terenie Polski (w tym banki z kapitałem zagranicznym i krajowym). Przed rozpoczęciem prowadzenia sprawy, nasz zespół każdorazowo przygotowuje indywidualną analizę prawną (opinię), w której ustala czy sprawa nadaje się do prowadzenia, jak będzie wyglądać procedura w danej sprawie, o jakie szacowane korzyści można się starać oraz ile wynosi wynagrodzenie Kancelarii. Opinia prawna w sprawie złotówkowej pozostaje całkowicie bezpłatna.

PLN – analiza umowy

W przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu współpracy, rozpoczyna się pierwszy wstępny etap. Otrzymują Państwo projekt umowy oraz pełnomocnictwa, z możliwością ich omówienia i rozwiania ewentualnych wątpliwości. Na dalszym etapie, po zawarciu umowy (którą można zawrzeć również drogą elektroniczną, bez konieczności przyjazdu do siedziby Kancelarii), następuje rozpoczęcie działań merytorycznych.  Po przeprowadzeniu postępowania reklamacyjnego i wydobyciu niezbędnej dokumentacji z banku, sprawa kierowana jest do sądu. Kancelaria nie zamyka się nigdy na możliwość zawarcia z bankiem ewentualnej ugody, chociaż dotychczas banki nie widziały takiej możliwości.

Kolejny etap pomocy Złotówkowiczom polega na przygotowaniu pozwu. Nasi Klienci mogą zapoznać się z jego treścią przed wysyłką do sądu. Nasi Klienci są informowani o przebiegu sprawy na każde zapytanie o jej status. Przed terminem z Państwa udziałem, wcześniej przeprowadzamy szczegółowe szkolenie przygotowujące do rozprawy.  Podczas spotkania przygotowującego do rozprawy opowiadamy w szczegółach jak wygląda kontakt z sądem, na co należy zwrócić uwagę, jakie pytania najczęściej padają ze strony pełnomocnika banku. Celem tego spotkania jest zagwarantowanie Państwu odpowiedniego komfortu i uniknięcie niepotrzebnego stresu podczas posiedzenia sądu.

Po przeprowadzeniu postępowania sądowego, dochodzi do ogłoszenia wyroku. Pomoc Złotówkowiczom dotyczy także udziału w postępowaniu apelacyjnym (odwoławczym), z którym zwykle należy się liczyć w tego typu sprawach. Wyrok wydany przez sąd odwoławczy jest prawomocny, wówczas przystępujemy do jego realizacji. Jako pionierzy w sporach z bankami możemy zapewnić najwyższy poziom zaangażowania, doświadczenia i profesjonalizmu.

Pomoc Złotówkowiczom – dlaczego warto się do nas zgłosić?

Przez lata wypracowaliśmy model Kancelarii wyspecjalizowanej w sporach z bankami, stając regularnie na podium prestiżowych rankingów Kancelarii ogólnokrajowych (m.in. Rankingu Kancelarii Rzeczpospolitej) i uzyskując pionierskie wyroki. Przystępując do prowadzenia spraw złotówkowych, podobnie jak wcześniej frankowych, nie kierujemy się głosem większości, tylko głosem rozsądku. To dlatego, zanim podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do ich prowadzenia, poprzedziliśmy tę decyzję wielomiesięczną analizą, z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny prawa, ekonomii i bankowości.

W przypadku pytań bądź wątpliwości związanych z Państwa sprawą, zachęcamy do zlecenia naszej Kancelarii bezpłatnej analizy kredytu w PLN. Zwykle w terminie 2-3 dni roboczych otrzymają Państwo kompletną informację o szansach i możliwościach związanych z prowadzoną sprawą. Jeżeli ta nie będzie nadawała się do prowadzenia, również Państwa o tym poinformujemy.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie skanu umowy kredytowej z bankiem, aneksów i aktualnego salda kredytu w PLN na adres:

analizy@sobotajachira.pl