Wakacje coraz bliżej – planujemy urlopy, wybieramy kierunki podróży i… zastanawiamy się, co z naszym pupilem? Czy zabrać go ze sobą, czy może znaleźć dla niego opiekę na czas wyjazdu? Choć wspólna podróż z czworonogiem może być niezapomnianą przygodą, to wymaga ona spełnienia konkretnych wymagań i odpowiedniego przygotowania – zwłaszcza jeśli wybieramy się za granicę. W tym artykule umieściliśmy niezbędne informacje, które pomogą Wam podjąć dobrą decyzję, uniknąć kłopotów i przygotować się na bezpieczne wakacje z pupilem.

Coraz więcej właścicieli zwierząt decyduje się zabrać swojego pupila na wakacje. Nic dziwnego – przecież zwierzę to członek rodziny, a wspólne chwile poza domem mogą być dla niego równie ekscytujące, co dla nas. W zależności od stylu życia i preferencji, na wakacyjną przygodę możemy zabrać nie tylko psa czy kota, ale także królika, fretkę, świnkę morską, a nawet papugę czy żółwia. Kluczem do udanego wyjazdu jest odpowiednie przygotowanie, w tym znajomość przepisów prawnych dotyczących przewozu zwierząt, które zapewni komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wyprawy. Na szczęście przepisy UE, które obejmują m.in. Polskę, Norwegię i Irlandię Północną, dzięki ujednoliceniu w dużym stopniu ułatwiają podróżowanie z psem, kotem lub fretką. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ w ramach krajowych przepisów występują różnice.

W tym artykule podpowiadamy, jak zorganizować podróż z pupilem i na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie zostać cofniętym z granicy, czy aby zwierzę nie trafiło np. na 30-dniową kwarantannę w obcym kraju lub nie zostało nawet uśpione.

Dokumenty niezbędne do podróży

Podstawą wszystkich międzynarodowych podróży pupila jest Europejski Paszport Dla Zwierząt Domowych. To dokument identyfi­kacyjny wystawiany tylko właścicie­lowi zwierzęcia czy zwierząt (psom, kotom, fretkom) na potrzeby ich przemieszczania, który wystawia upoważ­niony lekarz wete­ryna­rii, po spełnieniu kilku warunków:

  • sprawdzeniu, czy zwierzę oznakowano zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • uzupełnieniu dokumentu identyfikacyj­nego o informację dot. mikroczipu/ tatu­ażu, dokumentację medyczną dot. szczepienia a także dane kontaktowe właści­ciela i weterynarza wystawiającego paszport,
  • podpisaniu paszportu przez właściciela zwierzęcia.

Paszport naszego pupila ważny jest całe jego życie, o ile posiada aktualne informacje medyczne.

Rejestr lekarzy, upoważnionych do wystawia­nia paszportów dla zwierząt domowych, prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listę taką można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Izby Lekar­sko-Weterynaryjnej

Upoważnienie do przemieszczania zwierzę­cia domowego, o charakterze niehandlowym które wystawia właściciel zwierzęcia, niezbędne jest jeżeli nasz pupil będzie podróżował w towarzystwie osoby, która nie jest jego właścicielem (tzn. nie wskazanej jako właściciel w dokumencie identyfikacyj­nym – paszporcie).

Wyjątek: jeżeli chcemy podróżować z większą liczbą zwierząt (ponad 5), muszą zostać spełnione poniższe warunki:

  1. wiek naszego pupila wynosi ponad sześć miesięcy;
  2. przemieszczanie odbywa się w celu uczestnictwa w konkursach, wystawach, wydarzeniach sportowych lub w szkole­niach związanych z takimi wydarzeniami a właściciel (lub osoba upoważniona) udowodnią, że dane zwierzęta zostały zarejestrowane jako uczestniczące w da­nym wydarzeniu.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby wyruszyć z pupilem w obrębie Unii Europejskiej?

Zgodnie z zapisem rozporządzenia 576/2013 w spra­wie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych, aby przekroczyć granice  z naszym pupilem, niezbędne jest, aby czworonóg posiadał wszczepiony mikroczip (transponder) lub wyraźny tatuaż wykonany przed dniem 03.07.2011 r.

W tym miejscu warto wspomnieć, że jeśli transponder nie spełnia wymagań technicz­nych wykorzystujących określoną częstotli­wość radiową tj. zgodną z normą ISO 11784 i wykorzystującą technologię HDX lub FDX-B; możliwą do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785. Właściciel lub osoba przez niego upoważniona musi zapewnić odpowiednie środki umożliwiające odczyta­nie transpondera podczas każdej kontroli oznakowania lub weryfikacji tożsamości zwierzę­cia.

Tatuaże zaś były dopuszczalną metodą identyfikacji zwierząt na potrzeby przemiesz­cza­nia ich w obrębie Unii Europejskiej do dnia 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed tą datą mogą być nadal przemieszczane zgodnie z obowiązu­jącymi przepisami. Warunkiem jest posiada­nie odpo­wied­niego dokumentu potwier­dzają­cego, że oznakowanie tatuażem zostało wykonane przed dniem 3 lipca 2011 r. W takim przypadku tatuaż uznawany jest za zgodny z przepisami rozporządzenia.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Poza powyższym, przewożąc zwierzę za granicę niezbędne jest również aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie wykazane w paszporcie pupila.

Należy pamiętać, że zastrzyk ten wykonuje się po raz pierwszy u zwierząt powyżej 12 tygodnia życia a szczepienie to ważne jest dopiero po 21 dniach od jego zrobienia. Dlatego chcąc zabrać ze sobą młodego czworonoga, będzie to możliwe dopiero po upływie tego czasu. Jeżeli jednak nie spełniliśmy tego warunku i nie możemy sobie pozwolić aby czekać, to państwa członkow­skie wyjątkowo mogą udzielić zezwoleń na transport bez zaszczepienia dla zwierząt, które nie zostały jeszcze zaszcze­pione oraz dla zwierząt w wieku od 12 tygodnia życia do 16 tygodnia życia, które zostały zaszcze­pione, ale nie spełniają warunków dotyczą­cych ważności. Jednakże muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • właściciel lub osoba upoważniona dostarczą podpisane oświadczenie, że zwierzę od urodzenia do chwili prze­mieszcze­nia nie miało żadnego kontaktu z dzikimi zwierzętami należącymi do gatun­ków podatnych na wściekliznę,
  • zwierzę podróżuję ze swoją matką, od której jest zależne, a na podstawie jej dokumentu identyfikacyjnego można usta­lić, że matka otrzymała szczepienie na wściekliznę przed ich urodzeniem.

Powyższy wyjątek nie obowiązuje w Polsce, gdyż polskie prawo bezwzględnie wymaga szczepienia przeciwko wściekliźnie.

UWAGA! Data szczepienia nie może być wcze­śniej­sza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia lub wykonania tatuażu.

Gdzie wymagane jest leczenie psów przeciwko tasiemcowi?

Wszystkie psy podróżujące do jednego z państw członkowskich UE, a także do Norwegii, Finlandii, Irlandii, Irlandii Północnej lub na Maltę, muszą zostać poddane leczeniu przeciwko Echinococcus multilocularis, czyli tasiemcowi.

Należy wiedzieć, iż leczenie musi zostać zastosowane przez lekarza weterynarii w okre­sie nie dłuższym niż 120 godzin i nie krótszym niż 24 godziny przed planowanym wprowadzeniem a ponadto leczenie musi być poświadczone przez lekarza weterynarii prowadzącego leczenie w odpowiedniej rubryce dokumentu identyfikującego.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby wyruszyć z Polski poza Unię Europejską z psem lub kotem?

Należy pamiętać, że zasady przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi z Polski poza Unię Europejską ściśle określa dane państwo a informacje na temat intersują­cego nas państwa dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Nie­mniej zawsze będzie potrzebny nam paszport pupila, który potwierdza informacje na jego temat, takie jak rasa, wiek, płeć, oznakowanie oraz szczepienia. 

Wracając z naszym pupilem z państwa trzeciego do Polski, należy bezwzględnie zadbać o przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów, w tym m.in.:

  • przepisów celnych,
  • przepisów dot. wywozu z kraju trzeciego,
  • regulacji związanych z ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem określonych w Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) – szczegółowe informacje można znaleźć w artykule mec. Agnieszki Lewek w tym poradniku lub na stronie internetowej         Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
  • zasad przewozu obowiązujących w liniach lotniczych – większość linii lotni­czych zezwala na transport zwierząt domowych po spełnieniu określonych warunków, np. w przypadku psów, to zwykle masa 8 kg wraz z transporterem, ukończone 10-16 tygodni, wcześniejsza rezerwacja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc,  wykup miejsca (więcej informacji na temat transportu zwierząt samolotem znajduje się na stronie www.iata.org oraz poszczególnych linii lotniczych),
  • zasady przewozu obowiązujące w liniach żeglugowych – wiele promów i niektóre statki wycieczkowe zezwalają na przewóz pupila na pokładzie, choć warunki zależą od armatora, trasy, typu statku i gatunku zwierzęcia, co należy sprawdzić każdorazowo planując wakacje,
  • zasady przewozu obowiązujących w liniach kolejowych – większość linii kolejowych pozwala na przewóz małych zwierząt domowych bezpłatnie, jednak warunki przewozu mogą się znacząco różnić w zależności od kraju, operatora i gatunku zwierzęcia, co należy weryfiko­wać przed rezerwacją wakacji.

Uwaga na wyjątki obowiązujące w przepisach różnych krajach

Sprawdziliśmy również przepisy dotyczących przewozu zwierząt domowych w różnych krajach i wybraliśmy kilka wyjątków od przepi­sów UE. Należy pamiętać, że regulacje te mogą się różnić w zależności od gatunku pupila, środka transportu oraz długości pobytu. Ważne jest również, aby każdora­zowo je sprawdzać, przed wyjazdem, ponieważ mogą zostać znowelizowane. Dodatkowo należy skontaktować się z weterynarzem, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wymaganych dokumen­tów, szczepień i ich kosztów oraz harmonogramu. Kolejny krok to kontakt z ambasadą danego państwa i wy­bra­ną linią lotniczą z pytaniami o szczegóły dotyczące przewozu danego gatunku.

Wybraliśmy kilka popularnych kierunków wakacji, w większości odległych, żeby zilu­stro­wać różnice.

Wielka Brytania

Wybierając się do Wielkiej Brytanii z naszym pupilem należy pamiętać, że kraj ten nie jest już członkiem UE, choć większość przepisów dotyczących wwozu zwierzą jest zbieżna z unijnymi. Dodatkowo niezbędne jest pod­da­nie psów leczeniu przeciwko tasiem­cowi, nie wcześniej niż 120 godzin i nie później niż 24 godziny przed każdym przekroczeniem granicy, który musi zostać podany przez weterynarza z odpowiednim wpisem w doku­men­tach pupila. Na teren Wielkiej Brytanii nie wwieziemy psów ras zakazanych, jak Pit Bull Terrier, Japońska Tosa, Dogo Argentino i Fila Brasileiro.

Nie spełnienie wymagań może skutkować odmową wjazdu naszemu pupilowi na teren Anglii, może też zostać on poddany kwarantannie na okres do 4 miesięcy.

Uwaga! Ponosimy odpowiedzialność za uiszczenie wszelkich opłat i prowizji z tym związa­nych.

Australia

Chcąc zabrać psa lub kota na wakacje w Australii należy uwzględnić przede wszyst­kim okres kwarantanny i uwzględnić go w planach podróżniczych.

Obowiązują tam bardzo restrykcyjne przepisy. Ich celem jest ochrona rodzimej, głównie endemicznej fauny i flory. Dotyczą m.in. zakazu wwozu wielu gatunków zwie­rząt, w tym gryzoni, królików i niektórych gadów. Do tego psy i koty poddawane są na miejscu kwarantannie (minimum 10 dni), a wszystkie zwierzęta muszą posiadać pozwolenia oraz dokumen­ta­cję weteryna­ryjną.

Norwegia

Podróż z pupilem do Norwegii niewiele różni się od podróży do Niemiec czy Hiszpanii. Różnice dotyczą przede wszystkim egzotycz­nych gatunków zwierząt.

W przypadku „zwykłych” pupili, jak psy i koty, przepisy są takie jak w całej UE – wjazd możliwy tylko dla zwierząt z czipem, paszportem i ważnym szczepieniem na wściekliznę. Jeśli chcemy podróżować z psem, to obowiązkowe jest leczenie przeciwko tasiemcom o czym piszemy wyżej. Ale uwaga, wwóz zwierząt egzotycznych, jak papugi, czy gady, wymaga osobnych zezwoleń.

Stany Zjednoczone (USA)

Do USA wwiezienie psa czy kota nie powinno sprawić większych kłopotów i najczęściej odbywa się to bez kwarantanny. Jednak należy pamiętać, że psy muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, z wyjątkiem szczeniąt poniżej 3 miesięcy (trzeba jednak zwrócić uwagę na ograniczenia stanowe). W tym miejscu warto również wspomnieć, że dla niektórych gatunków (np. ptaków, gryzoni, gadów) może być wymagana zgoda CDC lub USDA.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA)

Emiraty to coraz popularniejszy kierunek wakacyjny, jednak nie polecamy odbywać go z pupilem. Po pierwsze kraj ten ma dość restrykcyjne przepisy, które przewidują np. wymóg posiadania licencji importowej, ważnej dokumentacji weterynaryjnej i świa­dec­twa zdrowia. Dodatkowo nie wjedziemy tam z wieloma rasami psów, jak amstaffy, rottweilery, ponieważ znajdują się na liście zakazanych. Obowiązuje tam też wjazd tylko dwóch zwierząt domowych na osobę.

Islandia

Wakacji z pupilem na Islandii nie planujmy. Kraj ten posiada jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów prawnych związa­nych z transportem zwierząt. Wiąże się to z tym, że jest to niewielki kraj wyspiarski z trudnym klimatem dla wegetacji roślin i zwierząt, którą rząd stara się chronić. Stąd zakaz wwozu jakichkolwiek zwierząt bez wcześniejszej zgody islandzkich służb. Do tego wymagana jest długa kwarantanna (do 4 tygodni) oraz szczegółowa dokumentacja, a niektóre gatunki (np. ptaki, gady, gryzonie) są całkowicie zakazane.

Japonia

Jeśli chcemy zabrać pupila do Japonii, to wyjazd powinien być dłuższy. Nie tylko ze względu na komfort pupila – aklimatyzację, ale również na przepisy prawne. Wwóz zwierząt domowych wymaga wcześniejszej reje­stra­cji i zgłoszenia (minimum 40 dni przed przyjazdem). Wszystkie psy i koty poddawane są na miejscu kwarantannie, choć może ona być skrócona do 12 godzin przy spełnieniu odpowiednich warunków (szczepienia, chip, badania serologiczne). W przy­padku innych gatunków, np. ptaków czy gadów – konieczne są indywidualne pozwole­nia.

Jakie konsekwencje nam grożą za niespełnienie wymagań prawnych?

Za niespełnienie powyższych wymagań stwierdzonych w ramach kontroli, UE przewiduje sankcje, zgodnie z którymi może:

  • zawrócić zwierzę do państwa, z którego zainicjowano przemieszczenie,
  • poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia przez nie wymogów określo­nych w rozporządzeniu 576/2013,
  • w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna, organ może poddać uśpie­niu nasze zwierzę.

Przewóz karmy dla zwierząt

Podróżując w obrębie UE, mamy możliwość przewożenia karmy dla zwierząt. Wyjątkiem jest Grenlandia oraz Wyspy Owcze. W tym przypadku możemy przewieźć ograniczoną ilość (mniej niż 10 kg) żywności wymaganej ze względów medycznych lub specjalnej karmy dla zwierząt domowych, jeżeli:

  • produkt nie wymaga chłodzenia do czasu spożycia,
  • produkt jest w opakowaniu oznaczonym marką handlową,
  • opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.

Natomiast jeżeli przyjeżdżamy z państwa spoza Unii Europejskiej, to nie możemy przewieźć żadnych produktów mięsnych lub mlecz­nych, natomiast mamy możliwość zabrania ze sobą  maksymalnie 2 kg żywności wymaganej ze względów medycznych lub specjalnej karmy dla zwierząt domowych, pod takimi samymi warunkami jak w EU (patrz wyżej).

Podsumowanie

Jeżeli zdecydujemy się na wakacje ze swoim pupilem, pamiętajmy, żeby przed rozpo­częciem podróży dokładnie zweryfiko­wać przepisy obowiązujące w państwie doce­lowym oraz wymagania przewoźnika, z którego usług planujemy skorzystać. W celu zminimalizowania stresu zwierzęcia oraz zapew­nienia mu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, należy odpowiednio przy­go­to­wać się do podróży. Z pewnością pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu zarówno nam, jak i naszemu czworonoż­nemu towarzyszowi!

Autor: Zuzanna Żołud, prawnik

_______________________

Powyższy artykuł jest częścią „Wakacyjnego Niezbędnika Prawnego 2025”. 

Znajdziesz w nim aż dwanaście praktycznych artykułów, napisanych przez naszych prawników z myślą o różnych aspektach letnich wyjazdów:

  • Estera Raczycka, radca prawny, podpowiada, jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie – i jak zadbać, by nie wrócić z niego z problemami,
  • Przemysław Sobiesiak, adwokat i kierownik działu Prawa Nowych Technologii, przestrzega przed zagrożeniami w cyfrowym świecie – od darmowego Wi-Fi po pułapki płatności mobilnych,
  • Anna Maksymczak, radca prawny, uczy, jak chronić dane osobowe podczas wakacji – i co robić, gdy dojdzie do kradzieży tożsamości,
  • Justyna Kisała, aplikant adwokacki, w dwóch osobnych tekstach wyjaśnia: jakie prawa przysługują dziecku na wakacjach oraz kto odpowiada za szkody wyrządzone przez naszą pociechę,
  • Aleksandra Mielcarek, radca prawny, rozwiewa wątpliwości wokół wakacyjnych zakupów – co możemy przywieźć z zagranicy, nie płacąc cła, VAT-u czy akcyzy,
  • dr Agnieszka Lewek, adwokat, ostrzega przed „kłopotliwymi pamiątkami” – takimi jak muszle, figurki, nalewki czy… piasek z plaży,
  • Natalia Arcimowicz, adwokat, analizuje, kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na wakacjach z biurem podróży – i jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń,
  • Karolina Szdzuj, aplikant adwokacki, radzi co zrobić, jeśli pociąg się spóźni albo nie przyjedzie,
  • Olga Dec, adwokat i Marta Pietrzyk-Wudzińska, radca prawny radzą co zrobić, gdy biuro podróży nie wywiązuje się z umowy lub ogłasza upadłość,
  • Magdalena Michoń, aplikant radcowski, pisze o tym co można zrobić, gdy linia lotnicza odwołuje lot lub ogłasza upadłość.

Każdy z tych tematów został opracowany z myślą o praktycznych sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu z nas – bo wakacje to czas relaksu, ale i nieoczekiwanych zdarzeń.

Pobierz cały niezbędnik, kliknij TUTAJ.

Aktualności