71 737 37 22 biuro@sobotajachira.pl

Rosnąca liczba osób, które rozważają złożenie pozwu o odwiborowanie swojego kredytu złotówkowego, naturalnie sprawiła, że wielu klientów posiadających takie zobowiązania wobec banków, zastanawia się nad grupowym wkroczeniem na ścieżkę sądową. W teorii taki ruch ma pomóc w szybszym uzyskaniu korzystnego wyroku. Czy jednak w sprawach Złotówkowiczów to na pewno dobry pomysł? Wyjaśniamy!

Pozew zbiorowy w sprawach o odwiborowanie kredytów złotówkowych nie wydaje się najlepszym sposobem na szybką wygraną przed sądem. Aby był skuteczny, musi spełnić szereg wymogów formalnych. Mając na uwadze charakter problemu, z jakim zgłaszają się do sądu Złotówkowicze, sprostanie wszystkim kryteriom może być niezwykle trudne. Pozew zbiorowy często składa się także po to, by ograniczyć koszty związane z wkroczeniem na ścieżkę sądową. I tu jednak pojawiają się wątpliwości, gdyż w przypadku spraw o odwiborowanie kredytów, ostateczna kwota, jaką trzeba będzie zapłacić, wcale nie okaże się dużo niższa, a postępowanie, ze względu na swoją zawiłość, może trwać latami.

Pozew zbiorowy WIBOR – kwestie formalne

Każdy pozew zbiorowy musi spełnić szereg wymogów formalnych. Przede wszystkim, złożyć go musi grupa poszkodowanych (minimum 10 osób), która posiada roszczenia tego samego rodzaju. Ponadto każda ze spraw, jakich dotyczyć będzie pozew, powinna opierać się na tej samej podstawie faktycznej. Już na tym etapie można zauważyć pierwsze poważne przeszkody do spełnienia tych kryteriów. Umowy kredytowe poszczególnych klientów były podpisywane w różnych terminach, z różnymi bankami, posiadają odrębne ustalenia i klauzule. Trudno więc będzie złożyć jeden wspólny pozew przez osoby posiadające identyczną sytuację kredytową.

Mówiąc o kwestiach formalnych, należy pamiętać, że grupa powodów musi wybrać swojego reprezentanta. Niezbędnym elementem jest również zgromadzenie oświadczeń od wszystkich członków grupy, w których wyrażają oni zgodę na przystąpienie do powództwa zbiorowego. Następnie pozew musi być zbadany i zaakceptowany przez sąd. W międzyczasie do pozwu mogą dołączać kolejne osoby. Gdy termin na gromadzenie potencjalnych poszkodowanych mija, sąd sprawdza, czy każdy z powodów kwalifikuje się do tego, by być częścią pozwu zbiorowego. Dopiero pełna akceptacja na tym etapie pozwala przejść do pełnej analizy roszczeń.

Jak więc widać, już na wstępie trzeba zadbać o dopełnienie wielu formalności. Każde najmniejsze uchybienie będzie skutkować wydłużeniem się czasu postępowania.

Co ważne – bank nie musi w tym czasie pozostawać bezczynny. W każdej chwili ma prawo zgłaszać zażalenia na postanowienia sądu, co może znacząco przedłużyć początkową procedurę.

Sprawdź: Usunięcie WIBOR z umowy kredytowej – co warto wiedzieć?

Pozew zbiorowy WIBOR a koszty

Jak zostało wspomniane –  pozwy zbiorowe składa się także dlatego, by obniżyć część kosztów postępowania. I faktycznie – na starcie, po przebrnięciu przez początkową procedurę, poszczególne osoby wkraczające na ścieżkę sądową zapłacą mniej, niż w przypadku, gdyby walczyli o odwiborowanie kredytu w pojedynkę. Jednak koszty ogólne wcale nie muszą okazać się niższe. Wszystko dlatego, że w pozwie zbiorowym nie ma możliwości formułowania roszczeń indywidualnych. W tym przypadku chodzi o ustalenie odpowiedzialności banku. Roszczenie musi być identyczne dla wszystkich członków grupy. Nawet jeśli sąd wyda wyrok na korzyść Złotówkowiczów, to i tak każdy z nich musi następnie złożyć indywidualny pozew, który pozwoli wywalczyć określone dla każdej osoby korzystniejsze warunki spłaty posiadanego zobowiązania finansowego. To z kolei jest jednoznaczne z ponoszeniem dodatkowych kosztów postępowania.

Pozew zbiorowy WIBOR – czy warto?

Obecnie wydaje się, że składanie pozwu zbiorowego o odwiborowanie kredytów nie leży w interesie Złotówkowiczów. Taka forma walki z bankami może okazać się nieskuteczna, długa i niekoniecznie tańsza. Mając na uwadze charakter tego rodzaju spraw, lepiej złożyć jest indywidualny pozew WIBOR. W nim od razu można zaznaczyć swoje, jasno określone i konkretne roszczenia. Taka forma walki o korzystniejsze warunki spłaty kredytu wydaje się bardziej elastyczna i dopasowana do potrzeb każdego klienta.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w sprawach związanych odwiborowaniem kredytu, zapraszamy do kontaktu. Informacje o tym, jak wygląda ten proces, włączając w to analizę umowy, przygotowanie pozwu i reprezentację przed sądem, znajdują się pod tym adresem: https://www.sobotajachira.pl/pomoc-prawna-zlotowkowiczom/.

Aktualności