
Dnia 18 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta – inicjatywa ta ma na celu zwiększenie społecznej świadomości w zakresie praw przysługujących osobom korzystającym ze świadczeń medycznych, a także umocnienie pozycji pacjenta w systemie opieki zdrowotnej. Uprawnienia pacjentów podlegają ochronie zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i unijnego. Z uwagi na wzrost świadomości społecznej i determinację pacjentów w egzekwowaniu przyznanych im praw, rośnie liczba spraw związanych z błędami medycznymi czy naruszeniami praw pacjenta.
Katalog Praw Pacjenta
Uprawnień przysługujących pacjentom należy poszukiwać w ustawie o prawach pacjenta
i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz.U.2009.76.641) oraz w Europejskiej Karcie Praw Pacjentów. Wśród najważniejszych możemy wyróżnić:
- Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej – każdy pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Placówka świadcząca pomoc medyczną jest obowiązana, na żądanie pacjenta, wydać mu sporządzoną dokumentacje.
- Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych – każda osoba, której zdrowie tego wymaga, ma prawo dostępu do pomocy medycznej. Świadczona pomoc powinna odpowiadać wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej oraz należytej staranności. Wskazane świadczenia powinny być udzielane bez dyskryminowania m.in. ze względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania, rodzaj choroby, czy zasoby finansowe.
- Prawo pacjenta do informacji – pacjentowi przysługuje prawo dostępu do wszelkich informacji dotyczących jego stanu zdrowia, świadczeń medycznych, czy sposobu korzystania z nich. Pacjent ma prawo zadawać pytania i żądać wyjaśnienia zagadnień, które są dla niego niezrozumiałe, natomiast podmiot udzielający świadczenia medycznego ma obowiązek upewnić się, że przekazane informacje są dla pacjenta jasne.
- Prawo pacjenta do tajemnicy informacji związanej z nim – pacjent ma prawo do traktowania informacji dotyczących jego stanu zdrowia, procedur diagnostycznych, terapeutycznych, wizyt u specjalisty oraz leczenia, jako informacji poufnych.
- Prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczenia medycznego – pacjent ma prawo do uzyskania wszelkich informacji, które mogłyby mu umożliwić aktywne uczestnictwo w decyzjach dotyczących jego zdrowia. Posiadanie takich informacji jest warunkiem podjęcia dalszych procedur medycznych.
Uprawnienia Pacjenta w razie naruszenia jego praw
Codzienna praktyka pokazuje, że wielu pacjentów korzystających z pomocy medycznej spotyka się z nadużyciami związanymi z prawami pacjenta, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do poważnych zaniedbań medycznych. Jakie kroki może podjąć pacjent w razie naruszenia jego praw?
- Złożenie skargi do placówki medycznej bądź organu nadrzędnego
- Wszczęcie postępowania przed Rzecznikiem Praw Pacjentów
- Wszczęcie postępowania cywilnego – zgłoszenie żądania o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia za doznane krzywdy
- Zawiadomienie organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa
Profesjonalna pomoc prawna
Nasza Kancelaria ma wieloletnie doświadczenie w udzielaniu wsparcia pacjentom i ich rodzinom w sytuacjach, gdy procedury medyczne bądź prawa pacjentów zostały naruszone. Świadczymy kompleksową pomoc prawną, w tym:
- analizę przedstawionego stanu faktycznego i dokumentacji medycznej,
- przedstawienie możliwych żądań i ocenę zasadności roszczeń,
- prowadzenie postępowania przedsądowego z jednostkami świadczącymi pomoc medyczną, a także postępowania przed Rzecznikiem Praw Pacjentów
- prowadzenie postępowań sądowych
- mediacje z placówkami medycznymi.
Europejski Dzień Praw Pacjenta to dobry czas na refleksję nad rolą, jaką odgrywają wskazane prawa w codziennym życiu oraz do zgłębiania wiedzy na temat możliwości ich dochodzenia.
Potrzebujesz konsultacji prawnych? Napisz do nas: kontakt@sobotajachira.pl.
Autorką artykułu jest Marta Pietrzyk-Wudzińska, radczyni prawna w Kancelarii Sobota Jachira.