71 737 37 22 biuro@sobotajachira.pl

Wakacje to czas wyjazdów – beztroskiego wypoczynku, spędzania czasu z bliskimi i gromadzenia wspomnień. Dla jednych będą to miesiące letnie, dla drugich każdy inny czas realizacji urlopu. Idealnie, gdy nic nam nie zakłóca wypoczynku, ale nie jest to zawsze możliwe. Dobrze jest być przygotowanym na wszelki wypadek i zawczasu poznać swoje prawa oraz możliwości działania. Dlatego prawnicy naszej kancelarii przygotowali „PRAWNY NIEZBĘDNIK WAKACYJNY”, w którym znajdują się porady m.in. dla pracowników, rodziców, dzieci, podróżników, czy influencerów. Można go pobrać bezpłatnie.

Sześciu prawników stworzyło siedem artykułów, które mają pomóc Polakom przygotować się na potencjalnie trudne sytuacje podczas wakacji, czy ferii. Bardziej wszechstronnego kompendium wiedzy nie znajdziecie!

Z pierwszego, pt. „Pracownik na urlopie” autorstwa mec. Karoliny Czerwińskiej, dowiesz się m.in. ile przysługuje ci dni urlopu, kiedy istnieje wymóg tworzenia planów urlopowych, kiedy możesz zostać odwołana/ -ny z urlopu, czy masz obowiązek odpowiadać na telefony i e-maile z pracy, czy możesz używać sprzęty służbowy ego na wakacjach? 

„Jak chronić swoje dane osobowe podczas wyjazdu na wakacje” to kompendium wiedzy z zakresu jak zadbać o swoje dane osobowe podczas pobytu w hotelach czy kurortach, na co zwracać uwagę podczas korzystania z mediów społecznościowych oraz co zrobić , jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości. O tym wszystkim pisze nasz ekspert od RODO, czyli mec. Anna Maksymczak.

Kolejny temat jest dość dobrze znany, gdyż dotyczy  pamiątek przywożonych z wakacji. Adwokat Agnieszka Lewekw swoim artykule pt. „O czym pamiętać, kiedy chcemy przywieźć pamiątki z wakacji?”informuje o tym jakie pamiątki są  objęte międzynarodową ochroną konwencji waszyngtońskiej (CITES). W artykule omówione zostały przepisy dotyczące wwozu i wywozu przedmiotów pochodzących z zagranicznych podróży.. Artykuł zawiera także cenne wskazówki dotyczące transportu leków. Z artykułu o pamiątkach wypływa ważny wniosek, a mianowicie taki, że zawsze trzeba rozważnie wybierać pamiątki z podróży i weryfikować legalność wywozu i wwozu wybranych przedmiotów.

Autorką dwóch kolejnych publikacji jest mec. Justyna Kisała, która  w swoich artykułach odpowiada na pytanie jakiego rodzaju odpowiedzialność ciąży na rodzicach lub opiekunach za działania wywołujące szkody przez dzieci będące pod ich opieką oraz porusza kwestię praw dziecka. W artykule p.t. „Odpowiedzialność rodziców za szkody wyrządzone przez dziecko podczas wakacji” przeczytasz m.in. kiedy rodzice lub opiekunowie  będą odpowiadać za szkodę wyrządzoną przez dziecko, kiedy ta odpowiedzialność będzie ciążyć na innej osobie, jak również kiedy dziecko może odpowiedzieć za jej wyrządzenie. ,. Artykuł zawiera także ważne informacje dotyczące wyjaśnienia kwestii możliwości pozostawienia dziecka bez opieki w domu.. Publikacja pt. „Prawa dziecka na wakacjach” powstał z myślą o uświadamianiu rodziców oraz dzieci = co do praw przysługujących najmłodszym. Można się z niego dowiedzieć jakie są prawa dziecka i jak je chronić w szczególnym okresie wakacyjnym. Treść artykułu zawiera także informacje o tym, jak ustrzec dziecko przed przemocą oraz przed niebezpieczeństwami wynikającymi z udziału dzieci w przestrzeni online, a także gdzie szukać pomocy.

Nikt nikomu nie życzy wypadku podczas urlopu, ale lepiej zapobiegać nieszczęściu a nawet wiedzieć co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Z takiego punktu wyszła mec. Natalia Arcimowicz pisząc artykuł pt. „Co o wypadku na wakacjach wiedzieć trzeba”. I tak dowiesz się m.in. jaki jest zakres odpowiedzialności biura podróży na podstawie przepisów prawnych, kiedy biuro podróży nie zawiniło wypadkowi, kto odpowiada za wypadek na wycieczce fakultatywnej i co warto wiedzieć o dowiedzeniu swoich racji w kwestii odpowiedzialności biura za wypadek. 

Ostatni artykuł, to bardzo praktyczny przewodnik w jaki sposób można dochodzić swoich praw, kiedy przez działania lub zaniedbania biura podróży mamy zmarnowany urlop. W jasny sposób mec. Olga Dec tłumaczy w artykule pt. „Kiedy biuro podróży nie dotrzymuje umowy” w jakich sytuacjach i na jakiej podstawie możemy dochodzić obniżki ceny, czy zadośćuczynienia, a na jakich odszkodowania. Pisze też o zwrotach dodatkowych kosztów, czy stratach emocjonalnych.

Więcej chyba nie trzeba dodawać, by przekonać czytelników do bezpłatnego pobrania tego praktycznego poradnika. Wystarczy kliknąć

Trzeba koniecznie pamiętać, by dochować przewidzianego w przepisach terminu na zaskarżenie decyzji. Jest to niezwykle ważne, gdyż przekroczenie tych granic czasowych skutkować będzie odrzuceniem odwołania przez sąd. Wyjątkowo sąd może przywrócić termin, gdy jego przekroczenie nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.

Polecamy też Twojej uwadze krótkie filmiki z niektórymi autorami naszego przewodnika na kanale YT:

Daj nam znać, czy poradnik Ci się podoba. Jeśli uważasz, że jakiegoś tematu zabrakło, napisz do nas! Jeśli natomiast spotkała Cię jakaś opisana sytuacja na wakacjach i potrzebuje porady prawnej, skontaktuj się z nami: biuro@sobotajachira.pl lub 71 737 37 22.

Aktualności